A Charles Messier által 1773 október 13-án felfedezett híres Örvény-galaxist ma a Földről észlelhető legfényesebb galaxis párként ismerjük. A két objektum – az NGC katalógusban külön számmal, 5194 és 5195 alatt szerepelnek – kölcsönhatásban áll egymással, anyaghíd kapcsolja őket egybe.
Az Örvény-galaxist a Canes Venatici (Vadászebek) csillagképben találjuk, az Alkaid alatt. Mivel a mindenki által könnyen felismerhető Göncölszekér rúdjánál van, igen könnyű rábukkanni akár fényerős binokulárral, akár kistávcsövekkel.
A fényesebbm nagyobb NGC 5194 megközelítőleg 11×7 ívperc méretű, a teljes fényessége 8 magnitúdó. Az NGC 5195 csak 3×2 ívperc méretű és nagyságrendileg 1.5 magnitúdóval halványabb. A nagy testvér szemmel láthatóan késői típusú spirál, míg kísérője az M82-höz hasonlóan szabálytalan rendszer. Távolságuk nagyjából 23 millió fényév.
A bevezetőben említett kölcsönhatás egyik következményeképpen a nagyobb galaxisban felesősödik a sűrűséghullám, ami erőteljes csillagkeletkezést vált ki. Ennek köszönhető, hogy ilyen látványosan, erősen rajzolódnak ki a spirálkarok. Ezeket a spirálkarokat először William Parsons, Rosse grófja észlelte 1845-ben, az 1.82 m-es reflektorával. A fényképen észlelhető, hogy az egyik porsáv elhalad az NGC 5195 előtt.
Az NGC 5194 szokatlanul fényes magja is ennek a kapcsolatnak köszönhető. Egyes csillagászok ezért az aktív Seyfert-galaxisok közép sorolják.
Az Örvény-galaxis az égbolt egyik igen látványos objektuma. Mallas 7×50-es binokulárral az M51-et és a kísérőjét is látta, 10 cm-es refraktorában pedig lenyűgözőnek írja le. A vizuális észlelők elmondása szerint tiszta égen a spirál minta jól látható 30cm-es távcsövekben. Persze ez függ a szem gyakorlottságától és a látási viszonyoktól is.
A kép viszonylag nyugodt éjszakákon készült el, mikor az átlátszóság sem volt gyenge, ezért összességében jó nyersanyaggal dolgozhattam. Maga a téma már többször került távcsővégre nálam is, ezért különösebben sok energiát nem fektettem a témába, csak kellett valami gyorsan, míg a másik cső a Markarian-lánccal dolgozik. Az Explore Scientific kamera jó érszékeny ebben a kis felbontásban is, ezért a végeredménnyel nem vagyok elégedetlen.