A Vénusz & Hold IR képem mindkét nemzetközi nagyversenyen díjazottként szerepelt, ami nagyon megtisztelő.
Astronomy Photographer of the Year / Astrocamera
2024 szeptember 12-én hirdették ki az Astronomy Photographer of the Year eredményeit. Ez a megmérettetés a szakmánk csúcsa, az asztrofotográfiai Oscar-díj a brit Királyi Obszervatórium rendezésében, minden évben. Mikor először, első magyarként 2012-ben elnyertem a Best Newcomer díjat, csak reménykedni tudtunk, hogy az egyébként kiemelkedő minőséget produkáló hazai asztrofotós kohó ezt az első fecske sikert tovább tudja vinni. Nem csalódtunk, az évek alatt számos kiemelkedő eredmény született. Az idei év gálája után talán az emelhető ki, hogy az azóta persze nagyon felhízott kategória listában soha ennyi hazai fotós még nem lett díjazva. A Hold kategóriában ráadásul dupla magyar eredmény. A Svábhegyi Csillagvizsgáló hatalmas távcsövével az ott dolgozó egyik bemutató csillagász barátom (Balázs Gábor) megörökített szép holdárnyékai az első, az én kistávcsöves Hold fotóm a második helyet hozta el.
Emellett eredményes galaxis kategóriában a Feltóti Péter – Tóth Bence páros első hellyel, Papp András nap kategóriában harmadik hellyel, csillagködök kategóriábanTóth Bence harmadik hellyel. És ami nekem külön kedves: Bilicki Sándor azt a Best Newcomer díjat kapta meg idén, amivel én 12 éve nyitottam a sort. Ezen kívül még a kiemelt, de nem díjazott képekben is szerepel több fotós.
Ezt megelőzően, még augusztusban szerepeltünk jól az Astrocamera 2024 nemzetközi versenyen. Ott is két második és egy harmadik helyezést hoztunk el. Ebben szintén a Vénusz és Hold képem kapott elismerést. Gratulálok mindenkinek!
További informáicók a fotóról
2023 év egyetlen bolygó fedése látványos eseménynek ígérkezett. Mádai Attila barátom segített ki, hogy napközben a munkahelyemről kiugorva az ő távcsövével, de a saját felszerelésemmel megörökíthessem. Ez külön élmény volt, közben a másik távcsövén szimultán észlelte a fedést, míg én fényképeztem. Az ég nem volt különösebben jó, sok fátolyfelhő zavarta a kép rögzítését, illetve a nyugodtság is hagyott kívánnivalót maga után. De emlék és élmény volt!
A képet szándékosan monoban készítettem el. Láttam egyszer egy nagyszerű NASA fotót a Szaturnuszról (az egyik űrszondáról készítették) ami monoban volt és olyan művészi – elrugaszkodott hatása volt, hogy arra inspirált, csináljak egy hasonló képet. Mármint esztétikai értelemben hasonlót. Ezért ez a keretes szerkesztés is a saroktól sarok felé futó Holddal, meg a Vénusszal aranymetszésben. Kicsi művészet a tudományban.