„Ami ugyanis nem látható belőle: az örök hatalma és istensége, az a kozmosz teremtésétõl fogva alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható.” Rómaiakhoz írt levél 1:20

 

Bár ez az oldal elsősorban az amatőrcsillagász és egyéb fotós munkáim publikálására hoztam létre, nem érdemes leplezni, hogy emögött a kikapcsolódás mögött egy személyes hitéleti aspektus is erős. Ezért ebben az almenüben – hisz az oldal a nevem alatt fut – azt tartom hitelesnek, ha ez is látható. Ugyan a kiüresedett vallást, mint keretrendszert sokszor inkább problémának gondolom, egyes részeit akár szomorúsággal is figyelem, az Istent érintő rész nagyon vonz. A személyes megtapasztalásom a bibliai kinyilatkoztatás világnézetén belül élem meg.

Beszélgetések a Bibliáról, a hitéletről a csillagászat vonatkozásában is.

Keresztmetszet - mélyinterjúk a társadalom minden rétegéből

A beszélgetés két részből áll: már az első részben levő asztrofotográfiával kapcsolatos pontok is megfelelően alaposak, a beszélgetőtársam Steiner József megtisztelt azzal, hogy komolyan átgondolt, felkészült kérdéseket tett fel. És ugyanígy a második részben viszont a mélyebb hitről, a konfliktusokról, az elmúlt évek kihívásairól beszélgettünk és ezt is hasonló mélységekben. Meg a végén két percben a betlehemi csillagról, de azt a másikban sokkal jobban kifejtettem…

Kereszt-rejtély - adventi különkiadás

Ebben a közvetítésben számomra két kedves terület – a vallástörténet és a csillagászat – metszetében beszélgetünk a karácsonyt érintő történelmi és természettudományos érdekességekről.

Az első adásban az időszámításunk pontatlanságáról (mikor születhetett valóban Jézus), illetve a betlehemi csillag néven ismert jelenségről (mi lehetett, mi nem lehetett) diskurálunk. A második részben a korábban elkezdett csillag témát kerekítjük le, majd beszélgetünk a keleti bölcsekről és magáról Heródesről is. A harmadik, befejező adásban Jézus pontos születésének napjáról, a december 25 eredetéről, a karácsonyfáról, de ami a legfontosabb: az örömhírről beszélgetünk. És egy dalunk is van a végén…

Almádi hangok - podcast

Ebben a beszélgetésben az első öt perc szokásos kérdéseit letudva a tudományos hátterű asztrofotográfián át a hitéleten és az istenkeresésen keresztül egészen a Fényes család eredetéig jártatta velem be a témákat Vincze Eszter. A teljes anyag a jobb felső sarokban levő három vonalra kattintva, vagy ide bökve érhető el.

Sytka - az Odafelvalókkal törődő

A PTF szervezésén belül Sitku Tibor egy beszélgetés sorozatot kezdett el, ahol különböző területekről hív meg gondolatokkal bíró embereket. Puzsér Róbert, Bolyki László, Pajor Tamás, Gera Zoltán, Lackfi János, Sterczer Hilda, Vona Gábor járt már nála. Belehallgattam én is ezekbe a beszélgetésekbe, láttam, hogy Sytka mély kérdéseket tesz fel és tartalmas irányba tereli a témákat. Ezért én is elvállaltam, bár az “elődjeimhez” képest kevésbé tartottam magam érdekes embernek, vissza is kérdeztem, biztos -e a meghívás. Ez a beszélgetés ugyanannyira komolyan érinti az asztrofotográfiát, mint a hitet, vagy az elmúlt éveim jellemformáló dolgait, legyenek azok magasságok, vagy mélységek.

Ritkán írok dalokat. Ez a néhány alább született az elmúlt években, de mindegyik konkrét, személyes megéléshez köthető. Tündi pedig mindig velem van ezekben az énekekben a nagyszerű énehangjával.

Dávid tánca kislemez

Az alább meghallgatható felvételek a Tündi számára írt kislemezről származnak.

  • Ének: Tündi.
  • Dalszerzés (szöveg, zene), klasszikus gitár: Lóránd
  • Vokál, szólamok: Bögös Edit.
  • Lead gitár: Gyárfás István (aki a hangszereléshez is rengeteget tett hozzá)
  • Basszusgitár: Zámbó Róbert
  • Billenytűk: Révész Celesztin
  • Dob: Hidász Tamás

Logosz

Idén ezzel a posttal kívánok mindenkinek áldott év végét. Manapság már csak kisjézus, meg angyalka (vagy még ez sem) szintjén van a mondanivaló, miközben az evangélium Logosza sokkal intelligensebb üzenet. Ezért némiképp ellenpontozva írtam ezt a dalt – gyakorlatilag János evangéliuma első versének a szövegére építve. Tündi pedig leült mellém a számítógép mellé és segített elénekelni. A dallam egyszerű, de az evangélium üzenete is egyszerű. Az űrfotók, amiket a képeimből alá válogattam azok, amik leginkább illeszkednek a mondanivalóhoz. Mert szerintem a kozmosz mérhetetlen nagysága éppúgy dicsőíti a teremtőjét, mint a kis ember egy gitárral a Földön. Ha valakinek van kedve, kicsit halkítsa le maga körül a világot, nyissa meg és hallgassa meg, akár ossza meg, ez az én karácsonyi üdvözletem.

Zarándokének