A csillagda átalakítás projekt miatt a kis Orion Optics Newton távcsővel tudok dolgozni tavasszal. Az ezzel járó nagy látószög különösen szép kompozíciókra ad lehetőséget a tavaszi galaxismezők között. A Nagy Medve egy kevéssé látogatott csillaga a ragyogó Tania Australis. A mellette található HR 4067 csillaggal az NGC 3184 spirálgalaxis látványos háromszöget zár be. Természetesen ez csak látszólagos együttállás, óriási távolságban találhatóak egymástól.
A Tania Australis a Nagymedve csillagképben található, annak egy halványabb csillaga. A jól ismert Göncölszekér alatt, nagyjából az Alioth és a Phecda meghosszabbított egyenesén, kicsit kevesebb, mint kétszeres távolságban.
Egyébként ez a vadászebek által hajszolt medve jobb lábánál található régió, ahogy itt látható is:
Ezen szép páros egyike sem túlságosan gyakran fotózott terület, pedig megérdemlik – főleg ebben a kompozícióban. A Tania Australis változócsillag, 2.99 és 3.33 magnitúdó között ingadozik, átlagos vizuális magnitúdója 3.04, távolsága 230 fényév. Látványos sárga színe van, narancsba hajolva, színindexe 1.58. M0III típusú óriás. Hőmérséklete eléri a 3400°C-t. Fényessége 762-szer haladja meg a Napunkét, átmérője pedig 67.5-ször. A már kis távcsövekben is látható NGC 3184 látszólagos magnitúdója 9.8, átmérője 6.9 ívperc. A Földről nézve a teljes korongot látjuk, kis maggal és hosszan elterülő spirális karokkal. A feltűnően kék karok (a viszonylag kevés fiatal kék csillag miatt ez a szín) sok rózsaszínes-vöröses csillagképző régiót tartalmaznak. Az NGC 3184 25 millió fényévre található tőlünk, átmérője eléri az 50 000 fényévet.
A fotó az első tavaszi kép 2022-ből. Hosszan voltak szép tiszta és nyugodt éjszakák, egy rossz szavam nem lehet a körülményekre.