Az Androméda-galaxis a Tejútrendszert is tartalmazó galaxishalmaz, a Lokális csoport legnagyobb galaxisa. A kiterjedt spirálgalaxis sötét égen puszta szemmel is dereng. Korábban fotóztam már, de az a verzió egy széles látószögű, a teljes galaxist átölelő kép volt. Ez a fotó ezzel szemben kizárólag a galaxis magvidékét mutatja be – így a felbontása is jóval nagyobb…
Az Androméda-galaxis, más néven az M31 hatalmas csillagváros. Az egyik legtávolabbi objektum, ami még szabad szemmel is észlelhető: 2.25 millió fényév távolságra helyezkedik el tőlünk. Azaz a fény ennyit utazott fénysebességgel az űrön keresztül, míg ideért az Androméda látszó képe hozzánk! A Charles Messier katalógusa szerinti 31-es számot viselő spirálgalaxis igazi égi kincsesláda. Sb típusú spirál, közepesen nyitott karokkal rendelkezik. Mivel azonban ferde nézőpontból látjuk, a karok nem vehetőek ki olyan egyértelműen, mint más galaxisok esetében. A kép a galaxis magvidékét mutatja be, nem a teljes objektumot. A fénylő galaxismag körül a porfelők látványos örvénylésén kívül a sugárzó hidrogén területek vörösei is látványosak ebben a nagy nagyításban már. A feltételezések szerint az M31 központját egy 30 millió naptömegű fekete lyuk alkotja.
Lokális halmaznak, más néven Lokális csoportnak nevezzük a galaxisok azon kis halmazát, amelyhez a saját galaxisunk, a Tejútrendszer is tartozik. Mintegy 6-8 millió fényévnyi terjedelmű területet foglal magába. Körülbelül 40 taggal rendelkezik, összesített tömege a Nap 2 billiószorosa. Legnagyobb tagja a képen látható Androméda-galaxis, a Triangulum-galaxis és a Tejútrendszer. A csoport legtöbb tagja azonban jóval kisebb és halványabb objektum. Ezek közé szabálytalan galaxisok (pl a Magellán-felhők) és törpe elliptikus galaxisok tartoznak.
Az Androméda-galaxis az Androméda csillagképhez tartozik, de kevesebb égismerettel sokkal könnyebb elindulni a Cassiopeia csillagkép W alakjától lefele – jobbra. Ha a Navi és a Shedar távolságát megháromszorozzuk, majd egy egységnyit lefele megyünk derékszögben, meg is találtuk az M31-et.
A rendkívül hosszan kitolódott ősz kifejezetten tiszta és ködmentes éjszakákkal párosult, idén igazán nem lehet panasz az asztroklímánkra. A fénykép elkészítése ezért mindössze három éjszakát vett igénybe. Az első éjjelen az Optolong fényszennyezést szűrő modelljével dolgoztam, a második éjszaka a keskenysávú részleteket rögzítettem, majd a záró éjjelen az UV/IR szűrővel a természetes színeket fogtam be. A kép természetességéhez hozzájárul, hogy nem a hagyományos maszkolós megoldást alkalmaztam a széles sáv és a keskeny sáv illesztésére. Egyszerűen max értékkel (tehát nem átlagoló, vagy median, mean értékekkel) regisztráltam össze a szűrők összegzett képeit, így sokkal természetesebb, egységesebb a hatás, a vörös ködök részei a képnek, nem ugranak le róla, vagy lebegnek előtte.