A Fátyol-köd az egyik legszebb objektum az északi nyári égbolton. A születése egy kozmikus kataklizma eredménye. A Hattyú csillagkép közelében felrobbant szupernóva után a helyén maradt neutroncsillag erős sugárzása a robbanás következtében táguló gázfelhőt ragyogásra készteti. Az elképesztően finom szálakban rendeződő filamentek vöröses és kékes színe megkapó.
Az objektum könnyen megtalálható, hiszen a nyári égbolt legismertebb csillagképe, a kereszt formájú Hattyú bal szárnya alatt, középtájon helyezkedik el.
A hatalmas Fátyol-komplexum 6 teleholdnyi területet foglal el az égbolton. A korai észlelők külön-külön azonosították a fényesebb részeit, így kaphatott eltérő NGC katalógusszámokat több szegmense is – NGC6960, 6979, 6992 és 6995 számok alatt találjuk őket. A képen is látható, a komplexum nyugati részén található fényesebb, külső régió az észlelők számára sem elérhetetlen, bár komoly kihívás az azonosítása. Becslések szerint úgy 2600 fényévre fekszik a Földünktől. Nem nehéz kiszámolni, hogy a fény valahol a Kr.e. 7. században indult el felénk – talán épp az első írott jogszabályok, a Drakón-törvények athéni megalkotása idején. Ezt követően a fotonok 2600 évet utaztak az űrben, mire Balatonalmádiba érve becsapódtak a csillagászati kamera érzékelőjébe.
A fénykép nyersanyaga 2022 júliusában és augusztusában készült, meglehetősen hosszú időn át. Első körben az szűrő nélküli sorozat készült el, de nem sikerült maradéktalan minőségben előhívnom a részleteket. Ezért a telihold időszakot követően egy új körbe fogtam: a keskeny áteresztésű L-eXtreme szűrő seítségével sikerült beállítani a végeredmény. Az időjárás ideális lett, sem a nyugodtságra, sem az átlátszóságra nem lehetett panasz. Az utómunka végső simitásait 2023 júniusában tettem.