Ez több szempontból is rendhagyó kép. Egyáltalán nem könnyű téma, nem is a leglátványosabb égterület: a Hattyú csillagkép egy kevésbé látogatott, sötétebb, porködökkel tarkított vidéke. Ugyanakkor kiváló távcsőizzasztó helyszín: irdatlan csillagmező, nagyon halvány ködösség, por. Nagyon rég szerettem volna építeni egy olyan csövet, ahol a legfontosabb optikai elemek – a tükrök – teljesen kompromisszum mentesek. Ennek az ideje most jött el, elkészült az Orion Optics tükörcsalád legmagasabb osztályával felszerelt új Newton, amivel a nagyobb látószögű területek minőségi kifotózása a célom. Még soha nem volt ilyen tükröm (hozzáértőknek sokatmondó adat: 99.2% Strehl értékkel bír ez az OO Ultra grade tükörpár), ezért nagyon kíváncsi voltam az első tesztképre. Az eredmény felülmúlta a várakozásom. Már-már apo távcső minőségű felbontás, gyönyörű, pontszerű csillagok. Pedig a téma kifejezetten nehéz: igazán olyan területet választottam, ami megizzasztja az első képet adó távcsövet. Nem látványos, nem fényes, ellenben nagyon halvány régiója a Cygnusnak (Barnard 343 és 344, LDN 883-886), nagyon sűrű csillagmezővel. A távcső minőségét bizonyítja, hogy a képen nincs utólagos élesítés és hagyományos csillagkicsinyítésre sem volt szükség.
A nyári és koraőszi égbolt kereszt alakú hatalmas csillagképe a Hattyú. A Tejút végighúzódik rajta, hihetetlen gazdag csillagmezővel rendelkezik. A fényes részei valóban ragyogóak, az asztrofotósok kedvelt célpontjai. Azonban az ehhez képest elhanyagolt területei is varázslatosak, csupán kevésbé látványos módon. Sötét, hömpölygő, hatalmas kiterjedésű intersztelláris porködök területe ez, amik rendkívül halványak ugyan, de a sűrű csillagmezővel kontrasztba állítva éppúgy lenyűgözik a szemlélődőt, mint a fényes területek. A képen látható sötét ködök a Sadr-tól – a Hattyú központi csillagától – nyugat felé találhatóak.
Ahogy a bevezetőben már említettem, új távcső került a csillagdába. Ezzel a felszereléssel olyan objektumokat szeretnék megörökíteni nagyon magas minőségben, amiket korábban a kis lencsés távcsövekkel fotóztam csak. Célom a Plejádok, a Lófej-köd régió, a Boszorkányfej-köd és még sok más nagy kiterjedésű égi szépség. A távcső még nincs teljesen kész, de már majdnem. Az első eredmény pedig magáért beszél. A halvány területet a kiváló felbontás és a remek 16bites színes kamera együtt nagyon szépen megmutatta a mindössze 7 óra exppzíció ellenére. Kis jusztír korrekció még kell, de egyébként valóban igen kiemelkedő a képalkotása az új rendszernek.